Späť na zoznam
12. apríl 2018
Vône

Ktoré vône použiť pre kvalitnejší spánok?

Rôzne vône a pachy počas spánku môžu mať priamy vplyv na jeho kvalitu

Naše sny ovplyvňuje množstvo faktorov, ktoré na nás vplývajú nielen cez deň ale aj v noci. Vedeli ste, že príjemná vôňa vo vašej spálni môže zlepšiť kvalitu vášho spánku?

Napríklad šírenie levanduľovej vône v spálni preukázalo upokojujúci efekt a hlbší spánok u mužov aj žien. Štúdia na Wesleyan University potvrdila, že levanduľa má účinok ako jemné neškodné sedatívum, a preto sa môže využívať na podporu hlbokého spánku. Dôkazom zlepšenia hlbokého spánku bolo, že ľudia zapojení do experimentu na Wesleyan University sa cítili oveľa viac sviežo po noci strávenej s vôňou levandule. 

Levanduľová vôňa v spálni dokáže vyvolať hlbší spánok

Kvalita snov závisí aj od vône

Vedci z Nemecka skúmali vplyv vôní na obsah snov. A zistili, že rôzne špecifické vône a pachy môžu naozaj ovplyvniť ich obsah. 

Vedci urobili jednoduchý experiment. Účastníkov experimentu rozdelili na dve skupiny. Prvú skupinu vystavili počas spánku pachu pokazených vajec a druhú skupinu naopak vôni ruží. Osoby po skončení experimentu referovali, že pod vplyvom pachu pokazených vajec sa zobúdzali na negatívne sny, priam až nočné mory. Vôňa ruží naproti tomu vyvolala skoro u všetkých pozitívne a príjemné sny. 

Tento experiment prvýkrát dokázal, že náš mozog počas spánku naozaj reaguje na rôzne pachy, či už sú príjemné alebo nie. 

Vône a pachy vo vašej spálni môžu mať priamy vplyv na kvalitu vašich snov.

Prírodné vône pre kvalitnejší spánok

Pre pokojný a kvalitný spánok by ste mali spať v miestnosti s príjemnými prírodnými vôňami. Okrem už spomínanej levandule môžete použiť aj:

  • jazmín - štúdia z roku 2002 z Wheeling University v Západnej Virgínii potvrdzuje, že pacienti, ktorí spali v miestnosti s vôňou jazmínu mali zdravší spánok a po prebudení cítili menej úzkosti. 
  • materinu dúšku - aróma materinej dúšky má blahodárne účinky na tráviacu a nervovú sústavu. Preto je často používaná pri nespavosti, či napríklad aj pri bolestiach hlavy. 
  • citrón - vôňa citróna zlepšuje náladu a funkcie mozgu, a preto vás dokáže nepriamo pripraviť aj na lepší spánok. Skúste si dať pred spaním niekoľko kvapiek citróna na zápästie. 
  • vanilku - vôňa vanilky preukázala upokojujúci účinok. 

Nezabúdajte, pokojný spánok = kvalitný deň. 

Zdroje: vanwinkles.com; marieclaire.co.uk


Podobný obsah


8. apríl 2020
Vône

Éterické oleje znížili vírusovú infekčnosť o viac ako 96%

Komparatívna štúdia antivírusových účinkov vybraných esenciálnych olejov

18. marec 2020
Vône

Vôňa jazmínu pre pokoj na duši

Predstavte si letný večer, ktorým sa nesie vánok sladkej a exotickej vône jazmínu. Táto biela kvetina je pestovaná pre svoju krásu a nezameniteľnú vôňu.

26. november 2019
Vône

Vôňa zimného vzduchu

Ktoré vône si spojíte s chladom? Je ním akurát tak dym z komína? Studený deň vonia inak ako horúci, ktorý je plný intenzívnych vôní ako: letný dážď či pokosená tráva.

Zaujali sme vás?

Pomocou aroma marketingu je možné pozitívne ovplyvňovať správanie vašich zákazníkov, zvýšiť produktivitu vašich zamestnancov a vytvárať kladné a dlhodobé emócie spojené s vašou značkou.