Späť na zoznam
27. apríl 2017
Journal

Dokáže vôňa čokolády zvýšiť predaj kníh?

Každý pozná chuť čokolády. Je sladká, krémová, lahodná... Môže pomôcť aj pri predaji? Vôňa čokolády šíriaca sa v kníhkupectve zvyšuje u zákazníkov chuť nakupovať svoje budúce obľúbené knihy.

Štúdia bola vykonaná v Belgicku, kde vedci čokoládovou vôňou prevoniavali priestory kníhkupectva. Počas desiatich dní sledovali, ako táto aróma ovplyvní správanie zákazníkov. Výsledkom štúdie bolo odhalenie, že si zákazníci s väčším záujmom prezerali viaceré knihy, a zároveň aj viac komunikovali s personálom obchodu.

Vyšší predaj až o niekoľko percent 

Okrem toho sa im podarilo zaznamenať aj to, čo najviac zaujímalo zákazníkov v prostredí, kde voniala čokoláda. Najväčší efekt spozorovali pri zákazníkoch zo sekcie jedlo/nápoje a romantická literatúra. Predaj tu narástol až o 40 %. O niečo nižší vplyv tejto vône zaznamenali pri zákazníkoch prezerajúcich si sekciu kriminálnych príbehov a histórie, kde bol nárast o 22 % vyšší.

Vôňa čokolády v obchodoch 

Hoci bola táto štúdia realizovaná v kníhkupecte, takýto efekt by sme mohli pozorovať aj v iných predajniach. Čokoláda by tak mohla výbornou arómou pre obchod so sladkosťami, či spodnou bielizňou.

 


Podobný obsah


3. január 2020
Journal

Môžu nám arómy potravín pomôcť pri chudnutí?

Nemôžeme pochybovať o tom, že ak zacítime vôňu práve dopečeného koláča, dostaneme na neho automaticky chuť.

22. jún 2017
Journal

Tajomstvo vône nového auta

Zažili ste už jazdu v úplne novom aute? Určite sa vám páčil ten pocit sedieť v novom interiéri, kde je všetko také čisté, voňavé, neopotrebované.

10. august 2020
Journal

Dlhšie strávený čas vo voňavej predajni

Niektoré vône majú vplyv na to, čoho, a koľko si kúpite. Správna aromatizácia dokonca môže podnietiť ku kúpe prestížnejších produktov.

Zaujali sme vás?

Pomocou aroma marketingu je možné pozitívne ovplyvňovať správanie vašich zákazníkov, zvýšiť produktivitu vašich zamestnancov a vytvárať kladné a dlhodobé emócie spojené s vašou značkou.